produktywność

Jak poprawić produktywność?

Produktywność można poprawić poprzez wprowadzenie kilku nawyków i strategii. Jak zwiększyć produktywność w życiu codziennym i w pracy?

Jak stać się bardziej produktywnym?

Podstawą jest troska o nasze zdrowie, kondycję fizyczną i dobry sen. Regularna aktywność fizyczna, która dodatkowo sprawia nam przyjemność, zdrowa dieta pełna niezbędnych witamin i mikroelementów, jak również odpowiednia ilość snu mają istotny wpływ na poziom energii i wydajność umysłową.

Produktywność zależna jest także od naszej umiejętności organizacji zadań jakie mamy do wykonania i czasu. Warto sporządzić listę priorytetów i w pierwszej kolejności skupić się na zadaniach najważniejszych. Nie wahajmy się skorzystać z dostępnych technologii i narzędzi takich jak chociażby kalendarze i aplikacje do zarządzania czasem. Pomogą nam one rozplanować nasze dni i tygodnie bardziej efektywnie.

Dobrze znamy z doświadczenia “rozpraszacze”. Mogą nimi być powiadomienia wyskakujące na naszym smartfonie, dobiegające z zewnątrz dźwięki, ale również – jeśli pracujemy w domu – różne drobne prace domowe, które wykonujemy gdzieś przy okazji. Wszystkie z wymienionych potrafią skutecznie odciągnąć naszą uwagę od wyznaczonych zadań. Skupmy się na jednej czynności i starajmy się jak najszybciej wykonać zadanie bieżące.

Techniki efektywnego zarządzania czasem zostały opracowane z myślą o poprawie naszej produktywności, dlaczego więc z nich nie skorzystać? Przykładem może być technika Pomodoro, w myśl której czas dzielony jest na krótkie interwały pracy, po których ma miejsce krótka przerwa. Metoda ma na celu pomóc nam w utrzymaniu koncentracji i zapobiegać zmęczeniu.

Produktywność a odpoczynek

Nie zapominajmy o odpoczynku. Róbmy regularne przerwy i dbajmy o zachowanie wolnego czasu. Są one niezwykle ważne dla regeneracji i utrzymywania koncentracji podczas pracy.

Tak jak i w wielu innych kwestiach i tu ważne jest zachowanie umiaru. Ważne jest, aby zachować dystans i nie żyć pod presją produktywności, co nierzadko ma miejsce.