kwas hialuronowy

Jak kwas hialuronowy wpływa na stawy?

Kwas hialuronowy to jeden z podstawowych składników mazi stawowej. Chroni on nasze stawy przed nadmiernym ścieraniem. Gdy występuje niedobór mazi, konieczne może być suplementowanie kwasu hialuronowego.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest jedną z substancji naturalnie występujących w naszym organizmie. Znajdziemy go m.in. w skórze oraz mazi stawowej. Kwas wykorzystywany jest np. w kosmetykach o działaniu nawilżającym i ochronnym oraz w medycynie estetycznej.

Kwas hialuronowy a stawy

Jeśli praca i regeneracja chrząstki mają przebiegać w sposób prawidłowy konieczny jest kwas hialuronowy. Braki mogą skutkować problemami z ruchomością stawów. Gdy struktura chrząstki zostanie uszkodzona może pojawić się nieprzyjemny ból. Procesy degeneracyjne mogą zostać spowolnione np. w efekcie wprowadzenia do stawu substancji odżywczej. Może nią być właśnie kwas hialuronowy. Poza ochroną przed tarciem i obciążeniem będzie on stymulował do produkcji czynników ochronnych.

Obecnie nie ma problemu z dostępnością preparatów, w których składzie znajdziemy ten kwas. Możemy zaopatrzyć się w preparaty w tabletkach, płynie czy proszku do rozpuszczenia. Kwas występuje w różnych stężeniach. Kwas w zastrzykach jest kolejnym sposobem na dostarczenie substancji odżywczych. Pamiętajmy jednak, że iniekcje nie odbudują uszkodzonej chrząstki. Spowolnia one jednak procesy degeneracyjne. Iniekcje rekomendowane są np. w przypadku chorób zwyrodnieniowych i po przebytych urazach.

Kolagen a kwas

Kolagen łączy komórki i jest też budulcem skóry, kostki, chrząstki, ale również naczyń krwionośnych. Kolagen działa na nasze stawy nawilżająco, opóźnia proces degeneracji, ale również zapobiega sztywnieniu ścięgien i więzadeł. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się co jest lepsze dla stawów? W chrząstkach znajdziemy zarówno kolagen jak i kwas. Dzięki mazi stawowej, którą tworzy ten kwas, składniki odżywcze transportowane są do chrząstki. Przyjmowanie kolagenu wymaga obecności kwasu hialuronowego. Preparaty zawierające zarówno kwas jak i kolagen wydają się być optymalnym rozwiązaniem.

Może Cię zainteresować:

Rehabilitacja seniorów – jakie są wskazania do jej rozpoczęcia?