Jak dzieciom planować wakacje?

Wszyscy rodzice kochają swoje dzieci nad życie i pewnie dlatego zależy im najbardziej, żeby to właśnie czas odpoczynku był odpowiednio wykorzystany podczas wakacji. W przypadku dzieci które nie boja się i chcą jeździć na kolonie sprawa jest dużo prostsza. Ale co z dziećmi, które nie chcą jeździć na kolonie, jak im zapewnić wypoczynek a raczej wypełnienie czasu wakacyjnego. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę, żeby wakacje można było zaliczyć do udanych. W pierwszej kolejności należy się zastanowić co mój syn czy moja córka lubi robić najbardziej. Mając szczególnie na uwadze, że w większości będzie to kontra dla gier komputerowych, x-boxów, czy innych elektronicznych zabawek.

Rodzicom zależy, żeby w tym czasie dzieci miały więcej ruchu, a jak się uda to i świeże powietrze w pakiecie chętnie wezmą. Psycholodzy i wielcy mędrcy tego świata mówią, że w każdym dziecku dżemie nie tyle może sportowiec, co chęć dobrej zabawy i może nawet rywalizacji z rówieśnikami.

Jak dzieciom planować wakacje?

Ukłon w stronę sportu. Należy się zastanowić jaka dyscyplina sportu będzie odpowiednia. W bardzo prosty sposób dyscypliny sportowe można podzielić na zespołowe i indywidualne. Z zespołowych może to być koszykówka, piłka nożna również dla dziewcząt, czy hokej na rolkach lub piłka rowerowa. Trzeba mieć na uwadze, że dziecko wchodzi tu w już istniejącą drużynę, chyba że w czasie wakacji będzie się tworzyła nowa grupa, wtedy będzie łatwiej zachęcić dziecko. W przypadku indywidualnych dyscyplin sportowych jest o wiele większy wybór. Może to być jazda konna, pływanie, gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka. Jak to mówią czym głębiej w las… tym więcej drzew.

Gdzie szukać. Kiedy już wiemy co będzie naszym głównym zajęciem, należy się zastanowić nad kolejnym aspektem, a mianowicie gdzie będzie realizowany cel przewodni spędzania czasu wakacyjnego. No i tu w zależności od okoliczności jak również głównego zajęcia, przy założeniu, że będzie to dyscyplina sportu pozostają nam dwie opcje: pierwsza wyjazdowa, a druga miejscowa. Szukać możemy w Internecie, ale dobrze jest się zapytać znajomych, czy mogą nam polecić konkretną organizację lub klub sportowy, ewentualnie biuro podróży. Bywają również sytuacje w których rodzice decydują się zapisać dziecko na zajęcia z kolegą lub koleżanką. Czemu nie? Dziecku dodajemy otuchy, a i sami jesteśmy spokojniejsi, że razem sobie lepiej poradzą.

W tym wszystkim łatwo można się pogubić ale najważniejsze trzeba mieć na uwadze, że chodzi tu o własne dziecko. Wiec, jeśli ono nie ma ochoty na tego rodzaju wakacje to trzeba to uszanować i ewentualnie spróbować za rok. Dziecko nie może czuć, że jest zmuszane. Natomiast rolą rodzica jest pokazać tę cząstkę świata tak, żeby dziecko czuło się kochane i spełnione. Jeśli to się uda uzyskać to rodzice też będą zadowoleni i szczęśliwi. Z chwilą powrotu będą planować następne wakacje i o to właśnie chodzi.