kwiaty na balkonie

Rośliny na balkon i loggię

Balkon, przeszklona loggia czy ogródek to dodatkowe przestrzenie, które możemy dowolnie zaaranżować. Zwykle dążymy do tego, aby stworzyć przytulną i przyjemną dla oka przestrzeń, w której dobrze będziemy wypoczywać. Często sięgamy również po rośliny. Jakie rośliny na balkon warto wybrać?

Rośliny na balkon

Kiedy wybieramy rośliny mające stanowić ozdobę naszego balkonu weźmy pod uwagę miejsce, w którym chcemy je posadzić oraz wysokość roślinek. Rośliny w skrzynkach zawieszonych na balustradzie balkonu należy sadzić stroną rozgałęziającą się do dołu. W ten sposób unikniemy mało dekoracyjnego widoku łodyg.

Wybór roślin zależy w dużej mierze od stanowiska oraz nasłonecznienia na naszym balkonie. Warto przeanalizować i dobrać rośliny tak, aby kwiaty były obecne przez jak najdłuższy okres czasu – od wczesnej wiosny  do późnej jesieni. Możemy również zasadzić zioła, które po zimie w ziemi, osłonięte od chłodu, na wiosnę wznowią wegetację tak aby rozkwitnąć w pełnej krasie latem.

Najbardziej wymagającą stroną do uprawy roślin będzie północ. Jeśli mamy balkon skierowany na tę stronę świata możemy postawić na niezapominajki. Kwitną w kwietniu i ozdabiają balkon do połowy maja. Są one roślinami dwuletnimi, gdy zostaną wysiane w lipcu lub sierpniu zakwitną wiosną następnego roku.

Druga połowa maja to dobry czas na sadzenie begonii. Begonie prezentują się pięknie, jednak są wrażliwe na silne wiatry i deszcz skapujący z balkonów położonych na wyższych piętrach. Najlepszym sposobem na udekorowanie zacienionych fragmentów loggii i balkonów jest posadzenie bluszczu lub barwinka. Bluszcz pospolity tworzy zwartą kępę zieleni a długie pędy zazwyczaj rozpościerają się po bokach tworząc ciekawą ozdobę balkonu.

A może barwinek?

Barwinek, który ma zielone liście nawet zimą, wiosną zostaje wzbogacony o niebiesko-fioletowe kwiatki. Jest to roślina wieloletnia. Zimą zapewnij mu ochronę. Niewiele jest roślin, które dobrze tolerują zacienione balkony, warto je pielęgnować.

Balkon od strony wschodniej, południowo-wschodniej, południowej, zachodniej i południowo-zachodniej to już zupełnie inna historia. Zdecydowanie łatwiej będzie nam dobrać rośliny na te stanowiska. Wiosną możemy posadzić bratki, które sprawdzą się zarówno w skrzynkach górnych jak i dolnych. Bratki sadzone wczesną wiosną są ozdobne do połowy czerwca. Kwiaty są jedno lub wielobarwne, może my z nich tworzyć rożne kompozycje kolorystyczne.

Poza bratkami na naszym balkonie mogą również zagościć stokrotki, Te niskie roślinki o intensywnie zielonych liściach kwitną w maju. Stokrotki kwitną bardzo długo, czasem przez całe lato.