psychoterapia online

Psychoterapia online – jakie są jej zalety?

Kiedy wyobrażamy sobie psychoterapię, większość z nas oczami wyobraźni widzi ludzi siedzących i rozmawiających ze sobą w kameralnym pomieszczeniu. Tak często właśnie wygląda psychoterapia – terapia dla par, terapia rodzinna, terapia grupowa czy terapia indywidualna. Jednak nie zawsze. Od jakiegoś już czasu psychoterapia online nie jest już czymś co wzbudza zdziwienia. Wręcz przeciwnie. Zyskuje ona na znaczeniu, zwłaszcza w czasach, w jakich obecnie przyszło nam żyć. Jakie zatem są zalety psychoterapii online?

Psychoterapia – wiele możliwości przeprowadzania terapii

Jeszcze kilkanaście lat temu możliwości skorzystania z porad terapeuty ograniczały się do uczestnictwa w sesjach w gabinecie psychoterapeutycznym oraz odbywaniu porad telefonicznych. W sytuacjach, w których skorzystanie z tych dwóch opcji było z jakiegoś względu niepraktyczne czy też znacznie utrudnione, a wręcz niemożliwe – alternatywny były mocno ograniczone. Wraz z rozwojem cyfryzacji pojawiły się jednak inne możliwości, które sprawiły, że psychoterapia stała się dostępna dla znacznie większej grupy osób nią zainteresowanych.

Psychoterapia online – elastyczność i dostępność

Terapia online oferuje klientom znacznie więcej niż tradycyjna forma. To w jaki sposób, kiedy i gdzie korzystamy z porady psychoterapeuty zależy od nas. Możemy dopasować sesje do codziennego życia, naszej pracy czy innych zobowiązań. Nic nie stoi na przeszkodzie aby prowadzić rozmowę z terapeuta z domowego zacisza a nawet z pracy, gdy chcemy efektywnie wykorzystać przerwę. Wystarczy jedynie uzgodnić zasady współpracy z psychoterapeutą i możemy rozpocząć pracę bez ograniczeń.  Ponadto, niektórzy z nas czują się skrępowani mówieniem o swoich problemach z inną osobą, nawet jeśli jest nią psychoterapeuta. Wybierając psychoterapię online może nam być łatwiej się otworzyć i mówić o trudnych dla nas tematach. Pozostają również formy takie jak interaktywny czat, który przemawia do grupy osób, które nie mogą przełamać się i przekonać do innej formy terapii a jednak potrzebują pomocy.

Jest to również ciekawa opcja dla osób zapracowanych, które często podróżują służbowo, które z tych względów nie widzą możliwości zaangażowania się w terapię wymagającą systematycznego uczestnictwa w spotkaniach. Psychoterapia online pozwala skorzystać z profesjonalnej pomocy bez odwlekania decyzji i rozpoczęciu w nieskończoność.

Terapia online a bezpieczeństwo

Psychoterapia online to również kwestia bezpieczeństwa. W obecnej sytuacji kiedy od dłuższego już czasu panuje u nas pandemia Covid-19 spotkania przez internet wydają się być najbardziej bezpieczną formą dla wszystkich zaangażowanych osób.