rozrzutnik

Adapter pionowy czy poziomy – który wybrać do swojego gospodarstwa?

Rozrzutnik obornika to maszyna rolnicza, która jest bardzo pomocna w gospodarstwie. Szczególnie doceniana jest w gospodarstwach średnich i dużych. O tym jak ważne jest nawożenie nie trzeba przekonywać właścicieli gospodarstw rolnych. Aby było wykonywane w efektywny sposób konieczny jest m.in. wybór odpowiedniego adaptera. Czym różni się adapter pionowy od poziomego?

Do czego służy adapter do rozrzutnika?

Adapter odpowiada za rozrzucanie nawozu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje adapterów. Jeszcze do niedawna, w małych maszynach najczęściej montowane były klasyczne adaptery poziome. Wprowadzono jednak zróżnicowane adaptery tak, aby możliwa stała się odpowiedź na zróżnicowane potrzeby.

Poziomy adapter do rozrzutnika

Poziomy adapter dwubębnowy umożliwia precyzyjne rozrzucenie nawozu na szerokość skrzyni ładunkowej. Rozrzutniki dostępne w ofercie firmy Roltrans są dodatkowo wyważone w celu ograniczenia drgań do minimum i zmaksymalizowania precyzyjności.

Rozrzutnik z dwubębnowym poziomym adapterem będzie idealny w przypadku małych i średnich gospodarstw. Sprawdza się szczególnie w trakcie pracy na wąskiej działce, gdzie kluczową rolę odgrywa precyzja rozrzutu.

Pionowy adapter do rozrzutnika

Adapter pionowy najczęściej występuje w wersji 2-bębnowej lub 4-bębnowej.

Adaptery 2-bębnowe  wyróżnia duża szerokość rozrzutu. Są one odpowiednie do różnego typu nawozów, w tym obornika bydlęcego, torfu czy materiałów półpłynnych. Dzięki temu, że są efektywne i wydajne sprawdzają się w dużych gospodarstwach. Z kolei adaptery 4-bębnowe radzą sobie z niemal każdym typem nawozu są jednak rzadziej wybierane z uwagi na mniejszą szerokość roboczą.

Adapter pionowy czy poziomy – czym się kierować wybierając ten właściwy dla danego gospodarstwa?

Wybierając adapter należy uwzględnić takie czynniki jak wielkość gospodarstwa czy też rodzaj nawozów. Adapter poziomy powinien w zupełności zaspokoić potrzeby niewielkiego gospodarstwa. W przypadku posiadania wielohektarowych pól  lepiej sprawdzi się rozrzutnik z pionowym adapterem. Umożliwi on szybszą i bardziej efektywną pracę.