Inteligentne mieszkanie salon

Twój dom może być naprawdę inteligentny

Twój dom może być naprawdę inteligentny. Co prawda nie porozmawiasz z nim jak z kolegą, czy koleżanką, ale spokojnie możesz poprosić o zaparzenie kawy, zwiększenie ogrzewania, zamknięcie bramy garażowej i wiele innych rzeczy. Brzmi jak marzenie? To marzenie, można spełnić w coraz bardziej przystępnej cenie.

Siła komunikacji

Słyszeliście pojęcie „Internet rzeczy” (z angielskiego „Internet of Things”)? Jest to określenie dla wielu przedmiotów połączonych ze sobą w sieć, które mogą się komunikować między sobą, a co więcej – skomunikować się mogą z nimi także sami użytkownicy. Na tej właśnie koncepcji oparta jest idea inteligentnego domu. Oznacza to, że na inteligencję mieszkania składać się będzie instalacja, która za pomocą Internetu i odpowiedniego systemu sterowania połączy ze sobą wiele urządzeń. Każdy użytkownik wyposażony w aplikację na tablet, telefon lub komputer, będzie miał nad tymi urządzeniami pełną kontrolę. Ciekawostką może być fakt, że funkcjonowanie poszczególnych modułów można zautomatyzować i dostosować do swojego stylu życia.

Wyposażenie inteligentnego domu

Co może składać się na wyposażenie inteligentnego domu? Np. inteligentne oświetlenie, czyli takie, które można zdalnie włączać, wyłączać lub zmieniać jego jasność. Podobnie sterować możemy inteligentnymi gniazdkami i przestać martwić się żelazkiem, które zapomnieliśmy odłączyć od kontaktu. Zrobimy to za pomocą smartphona! Kolejna sprawa to ogrzewanie. Jego inteligencja polega na zdalnym lub zaprogramowanym regulowaniu temperatury. Wychodzimy do pracy – zmniejszamy ogrzewanie. Wracamy do domu? Automat odpowiednio wcześniej je podkręci i nagrzeje nasze mieszkanie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Posiadanie inteligentnego domu to także szereg czujników umieszczonych w lokalu, stale monitorujących, czy nie ma dymu, wycieku gazu, czy zalania. Oczywiście w całym zestawieniu nie może też zabraknąć kamer do monitoringu i systemów alarmowych. Te pierwsze dają ciągły podgląd na nasze mieszkanie i rejestrację obrazu np. w  chmurze, a drugie – dzięki czujnikom ruchu – potrafią włączyć system alarmowy, kiedy zauważą w pomieszczeniu niechcianego gościa.