terapia stawów skroniowo-żuchwowych

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych skierowana jest do dość szerokiego grona odbiorców. Dlaczego? Wiele osób, szacuje się, że nawet ponad 45% społeczeństwa cierpi na dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Czym są owe dysfunkcje? Na czym polega terapia? Gdzie możemy z niej skorzystać?

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych

Części naszego ciała są ze sobą połączone. Oznacza to, że np. bóle migrenowe powiązane mogą być z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego.

Dolegliwości, które mogą wiązać się z zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi to m.in.:

  • bruksizm
  • bóle głowy
  • trzaski, szumy, ograniczenia ruchomości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego
  • ból, ograniczenie ruchomości kręgosłupa w odcinku szyjnym
  • nieswoisty ból ucha i jego okolic

Warto podkreślić związek jaki terapia stawów skroniowo-żuchwowych ma z fizjoterapią stomatologiczną. Skupia się ona na terapii tkanek odpowiedzialnych za żucie. Ważnym elementem jest właśnie staw skroniowo-żuchwowy. Zadaniem fizjoterapeuty stomatologicznego jest badanie i terapia zaburzeń w obrębie stawu. Często nawiązuje on współpracę z ortodontą, stomatologiem, logopedą, a nawet laryngologiem czy neurologiem.

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych – gdzie z niej skorzystasz?

Jest wiele placówek, w których dostępna jest terapia, jednym z nich jest przychodnia Medikar w Warszawie.

Podstawą terapii jest badanie i jego wyniki. Zależnie od mechanizmu bólowego z jakim mamy do czynienia w danym przypadku dobierane są odpowiednie metody pracy – manualne, techniki, kombinacje dwóch poprzednich.

Techniki, które znajdują zastosowanie w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych to m.in. :

  • mobilizacja tkanek miękkich – ma za zadanie zmniejszyć ból, zwiększyć ruchomość mięśni, wyrównać napięcie mięśniowe, likwidować zrosty i poprawić ukrwienie mięśnia
  • mobilizacja stawów skroniowo-żuchwowych – ma za zadanie przywrócić ruch bądź też zmniejszyć ból
  • manipulacja – jest to rodzaj ruchu biernego stawu; celem jest uśmierzenie bólu, odblokowanie stawów i poprawa zakresu ich ruchomości
  • plastrowanie dynamiczne – ma ona korzystnie wpłynąć na zniwelowanie bólu i redukcję obrzęku
  • terapia punktów spustowych – jest efektywną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. W jej centrum są najmniejsze zmiany w obrębie tkanki miękkiej. Ma ona za zadanie poprawić elastyczność tkanki, zmniejszyć ból, obniżyć napięcie mięśniowe, poprawić zakres ruchu

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych dostępna jest w Medikar. W placówce mogą Państwo skorzystać również z wielu innych usług, w tym z terapii przeciwobrzękowej, rehabilitacji kardiologicznej, rehabilitacji pocovidowej.

Może Cię również zainteresować:

Fizjoterapeuta z dojazdem do domu