Systemy zabezpieczenia domu z wykorzystaniem dronów a Inteligentne systemy zabezpieczeń

Temat zastosowania dronów w systemach mających na celu zabezpieczenie domu w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Takie wykorzystanie dronów stwarza nowe możliwości w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i sposobów monitorowania. Istnieją też oczywiście mające szerokie już dziś zastosowanie kamery do monitoringu. Dron możemy również ubezpieczyć. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co mają do zaoferowania oba systemy.

Systemy zabezpieczenia domu z wykorzystaniem dronów

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, trudno dziś nazwać nowością. Mają one szerokie zastosowanie w operacjach wojskowych czy też badaniach naukowych. Jedną z firm produkujących systemy zabezpieczeń domu jest Sunflower Labs.

System Sunflower Home Awareness to połączenie czujników umieszczonych na terenie posesji z dronem wyposażonym w kamerę rejestrującą na żywo to co dzieję się wokół. Zasilane energią słoneczną czujniki do wykrywania ruchu, wszelkich sygnałów akustycznych a nawet wibracji działają w połączeniu z dronem, który może zbliżać się do obszarów, w których zostaje wykryta jakakolwiek nietypowa aktywność. Dron daje wtedy pełny widok z lotu ptaka  na to, co dzieje się w danym punkcie. Kamera o wysokiej rozdzielczości ze światłem podczerwonym pozwala na doskonałe widzenie nocą. Oczywiście sam system do tanich nie należy. Cena zamówień w przedsprzedaży to prawie 10 000 dolarów, a dostawa dla klientów ma się rozpocząć w połowie 2020r.

Mimo, że mechanizm różnych dronów do zabezpieczania domów różni się nieznacznie, większość systemów nadzoru wykorzystuje kamery bezpieczeństwa dronów do dostarczania naziemnej informacji zwrotnej i obserwacji nieruchomości z lotu ptaka.

Inteligentne systemy zabezpieczeń do domu

Inteligentne systemy zabezpieczeń do domu mają wiele wspólnego z tymi wykorzystującymi drony. Oba dążą do stworzenia bardziej inteligentnego i bezpiecznego domu, w którym twoja rodzina może poczuć się bardziej bezpieczna. Jedna z różnic jest taka, że drony nie mogą unosić się wokół nieruchomości 24/7 ponieważ bateria ma swoje ograniczenia. Sprawowanie ciągłego całodobowego monitoringu jest zatem utrudnione. Systemy wykorzystujące kamery mogą zaś monitorować nieruchomości i kluczowe jej punkty jak drzwi wejściowe, podwórko, garaż czy podjazd przez całą dobę. Kamery stacjonarne mogą obracać się tak, aby zwiększać monitorowany obszar. Wbudowane czujniki ruchu mogą wysyłać alerty o ruchu jak tylko zostanie on wykryty. Zaalarmowany właściciel ma zatem możliwość natychmiastowego podjęcia odpowiednich kroków w celu weryfikacji tego, co dzieje się na terenie jego posesji.