Obiekty przeznaczone do siedzib instytucji edukacyjnych to wielokondygnacyjne, szeroko rozpięte budynki, wymagające odpowiedniego zaplecza energetycznego. Wykorzystywana w nich energia elektryczna bije wszelkie rekordy na odczytach liczników. Ignoranci mogą stwierdzić, że bez względu na wysokość rachunków za prąd elektryczny w szkołach, wszelkie koszty pokrywają urzędy gminne i powiatowe, ale przecież skuteczna oszczędność ma kolosalne znaczenie w każdym środowisku, niezależnie od tego, ile osób korzysta z przyznanych zasobów. Czy panele fotowoltaiczne zdadzą egzamin jako system zasilający energią obiekty przeznaczone do edukacji?
Panele fotowoltaiczne w szkołach
Norwegowie pokazali już, że zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na obszarach szkolnych jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o możliwość nie tylko oszczędzania energii, ale również kumulowania jej do wykorzystywania w przyszłości. Dzięki panelom fotowoltaicznym każda szkoła w Polsce pod względem dostępu energetycznego będzie już tylko na plusie. Co to znaczy? Zaoszczędzone wpływy przez spadek rachunków za energię przeznaczyć będzie można na różnorodne prace modernizacyjne, które pozwolą na jeszcze efektywniejsze korzystanie z budynku. W dobie gwałtownego rozwoju nowych technologii, a także postępującego kryzysu klimatycznego jest to niezwykle ważne i potrzebne.
Panele fotowoltaiczne o bezpiecznym zasięgu
Placówki edukacyjne z kompleksami dostosowanymi do czynnego uprawiania sportu tętnią życiem przez większą dnia, zatem głównym zadaniem inwestorów, oprócz doboru właściwie optymalnych modułów, powinno być także odpowiednie ich zabezpieczenie. Miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych nie może być więc wybrane przypadkowo. Konstruktorzy i projektanci w ostatnim czasie silnie propagują moduły fotowoltaiczne w postaci konstrukcji dachowych, co znakomicie sprawdzi się w przypadku szkół o specyficznych, stromych dachach. W ten sposób oprócz zaoszczędzenia przestrzeni, mamy także do czynienia z niebagatelną wartością estetyczną.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla szkoły?
Chodzi o dostarczenie energii oraz magazynowanie jej zasobów dla budynku pobierającego rekordowe jej ilości. Zrozumiałe więc, że panele zbyt niskiej mocy nie spełnią pokładanych w nich nadziei. Wysoka moc paneli wiąże się z większymi kosztami, niż w przypadku tych standardowych, przeznaczonych do niewielkich gospodarstw, ale warto je ponosić, bo już kilka miesięcy po zamontowaniu zaczynamy zauważać stopniowy zwrot inwestycji. Aby panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu siedziby szkoły lub na gruncie długo działały bez zarzutu – konieczne będzie opracowanie właściwej ich ochrony. NIe zaszkodzi cykliczne czyszczenie przynajmniej raz na kilka miesięcy oraz przegląd okablowania i stanu technicznego instalacji. Służy do tego specjalistyczny sprzęt. Zwłaszcza po zakończeniu każdej zimy oraz lata kontrola stanu paneli jest niezwykle istotna. Zajmują się tym profesjonalne firmy, świadczące tego typu usługi na co dzień i ogłaszające się w sieci.