Olej z czarnuszki – właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne

Olej z czarnuszki wytwarza się z nasion czarnuszki siewnej. Ten niewielkich rozmiarów krzew pochodzi z Azji Zachodniej oraz Europy Południowo-Wschodniej. Nasiona czarnuszki używane są w lekach i kosmetykach od tysięcy lat. Spożywanie oleju z czarnuszki może mieć wiele korzyści zdrowotnych, wykazuje równie właściwości pielęgnacyjne, dzięki czemu jest on cennym dodatkiem do naturalnych kosmetyków.

Uważa się, że wiele z korzyści związanych jest z obecnością w nasionach związku fitochemicznego – tymochinonu. Jest on główną substancją aktywną oleju pozyskiwanego z nasion czarnuszki siewnej. Tymochinon ma obiecujące właściwości farmakologiczne z uwagi na jego działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.

Olej z czarnuszki – jakie przypisuje mu się właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne?

Badania nas skutkami zdrowotnymi oleju z czarnuszki są dość ograniczone. Istnieją jednak pewne dowody na to, że może on oferować pewne korzyści. Niektóre z właściwości jakie przypisujemy stosowaniu oleju z czarnuszki:

  • pomaga w trądziku, egzemie i innych schorzeniach skórnych. Już 3-miesięczna kuracja może znacznie zmniejszyć trądzik. Uważa się, że nasiona czarnuszki zmniejszają podrażnienie skóry i poprawiają jej nawilżenie. Oznacza to, że olej może być składnikiem wielu kosmetyków, w tym produktach nawilżających i anti-aging.
  • może mieć swój udział w leczeniu łuszczycy – właściwości przeciwzapalne oleju z czarnuszki pomagają łagodzić zaczerwienioną i łuszczącą się skórę, czyli częste objawy łuszczycy. Jednocześnie, olej przyspiesza procesy gojenia.
  • korzystnie wpływa na kondycję naszych włosów – szczególnie sprawdza się w pielęgnacji skóry głowy zapewniając jej odpowiedni stopień nawilżenia. Niektórzy zwolennicy oleju z czarnuszki utrzymują, że może pomóc w przypadku nadmiernego wypadania włosów, a nawet sprzyjać ich odrastaniu, nie ma jednak klinicznych dowodów potwierdzających słuszność tej tezy
  • regularnie spożywany olej z  czarnuszki pomaga w budowaniu odporności
  • obniża poziom glukozy we krwi stąd korzyści z jego stosowania w diecie cukrzyków
  • olej z czarnuszki może być sprzymierzeńcem w leczeniu alergii. Zmniejsza odczucie zatkanego nosa i swędzenia oraz kataru po dwóch tygodniach regularnego stosowania.
  • Raport opublikowany w 2018 roku zawiera efekty analizy zebranych danych w celu ustalenia czy może być pomocny w leczeniu zatok. Autorzy doszli do wniosku, że olej wykazuje potencjał terapeutyczny z uwagi na działanie przeciwzapalne, przeciwhistaminowe, przeciwhistaminowe i przeciwbólowe

Poszukując dobrego produktu warto uwzględnić jedną rzecz. Zwróćmy uwagę czy olej z czarnuszki, który chcemy zakupić jest tłoczony na zimno. Taki produkt będzie zawierał najwięcej składników odżywczych i mineralnych.