zalecenia po operacji zaćmy

Na co należy uważać po operacji zaćmy?

Zaćma jest chorobą, z którą zmaga się wiele osób. Jej objawy nie są charakterystyczne, przez dłuższy czas może pozostać niezauważona. Prowadzi do zmętnienia soczewki, utraty ostrości widzenia. Skutecznym leczeniem jest zabieg, podczas którego zmętniała soczewka zostaje zastąpiona nową. Operacja zaćmy jest zabiegiem bezpiecznym i znacznie poprawia jakość życia pacjenta. Ważne jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarskich. Na co uważać po operacji zaćmy?

Rekonwalescencja po zabiegu – jak długo trwa?

Proces rekonwalescencji nie jest długi. Poprawa widzenia w opinii wielu pacjentów następuje już w ciągu pierwszych 24 godzin. Czas, jaki potrzebny jest na regenerację zależny jest od wielu czynników. Wpływa na niego m.in. wiek pacjenta, zaawansowanie choroby. W rezultacie, czas potrzebny na rekonwalescencję będzie różnił się w poszczególnych przypadkach. Zwykle gojenie zajmuje 4-6 tygodni. Lekarz prowadzący określa kiedy proces można uznać za zakończony w danym przypadku.

Czego powinniśmy unikać po operacji zaćmy?

Sprawny przebieg procesu gojenia będzie możliwy, jeśli zalecenia lekarskie będą przestrzegane. Pierwsze tygodnie po zabiegu to czas na zachowanie szczególnej ostrożności. Warto podkreślić, że niestosowanie się do zaleceń lekarskich sprawia, że ryzyko wystąpienia komplikacji pooperacyjnych wzrasta. Od czego należy się powstrzymać w okresie rekonwalescencji?

Czynności, których trzeba unikać:

  • intensywny wysiłek fizyczny i podnoszenie ciężkich przedmiotów – przez okres co najmniej 2 tygodni po zabiegu należy prowadzić oszczędzający tryb życia. Zrezygnuj z intensywnych treningów na siłowni. Nie schylaj się gwałtownie i nie dźwigaj ciężkich przedmiotów. Takie zachowania i czynności mogą przyczynić się do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. W trakcie uprawiania sportu kontaktowego możemy uszkodzić oko. Wybierz spokojną aktywność taką jak spacer. Odpoczywaj i zregeneruj się.
  • robienie makijażu – unikajmy makijażu, który mógłby zanieczyścić wrażliwe po zabiegu oczy
  • ekspozycja na promieniowanie słoneczne – korzystajmy z żaluzji i rolet ograniczając kontakt oczu z mocnym światłem słonecznym. Okulary z filtrem przeciwsłonecznym będą potrzebne przy wyjściu na zewnątrz.
  • bezpośredni kontakt z wodą – nie zamaczaj oka przez co najmniej tydzień po operacji. Zachowaj ostrożność podczas mycia twarzy, unikaj długich kąpieli, zrezygnuj z basenu czy sauny
  • prowadzenie samochodu – możesz doświadczyć chwilowych zaburzeń widzenia, problemów z rejestracją obrazu, nadwrażliwości na światło

Jak spać bezpiecznie?

W okresie rekonwalescencji śpij w miękkiej opasce lub osłonie przykrywającej operowane oko. Jeśli śpisz na boku, ułóż się na stronie, która nie była operowana. Nie będziesz w ten sposób wywierać nacisku na wrażliwe oko.

Operacja to skuteczny sposób leczenia zaćmy. Jest to jednak dopiero pierwszy krok. Pamiętajmy o przestrzeganiu zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji, aby czas ten przebiegł bezpiecznie i nie doszło do powikłań.

materiał sponsorowany